HABERLER

Bursa da Filyasyon ekibine Allah belanızı versin! Koronayı siz mahallemize getirdiniz

Kovid-19 hastalarını ve onlarla temasa geçen kişilileri tespit edip ev karantinasına alarak hastalığın yayılmasını önleyen filyasyon ekipleri, sahada can güvenliklerinin olmadığını öne sürüyor…


İlimizde özellikle Ankara Caddesi’nin alt bölgesindeki mahallelerde çalışmaları sırasında halktan ciddi tepkiler, tehditler aldıklarını hatta bazı vatandaşların şiddet eğilimine yöneldiklerini anlatan filyasyon ekipleri, “Kolluk birimlerinden destek istiyoruz!” dediler.

***

Biliyorsunuz filyasyon ekipleri “Halk Sağlığı Dedektifleri” olarak da nitelendiriliyor ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede inkâr edilemez derecede önemli katkıları var.

Virüsün çıkış noktalarını belirleyerek, hastalığın bir kentte, mahallede veya sokakta gece gündüz demeden yayılmasını engellemeye çalışıyorlar…

Ancak filyasyon ekiplerinin tüm bu özverili çalışmaları, bazı kendini bilmez vatandaşlar tarafından her nedense kabul görmüyor ve insana yakışmayan söylemler ve eylemler gösteriyorlar…

Filyasyon ekipleri, Yıldırım Bölgesi Ankara Yolu’nun alt mahallelerinde çalışma yaptıkları sırada yaşadıkları sıkıntıları anlatırken inanın insan ürküyor, yüreği acıyor!..

Buyurun…

***

“Canımızı zor kurtardık!”

Evet, Ankara Yolu’nun alt mahallelerinde yaşayan bir aileye giden filyasyon ekibinin başından geçen olayı onların ağzından anlatayım sizlere:

“Mahallenin adını vermeyelim. Pozitif ve temaslı bir vaka için oraya gittik. Aile ile görüştük. Aile hiç tepki göstermedi bize. Araçlarımızı artık herkes tanıyor ve biliyor. Evden çıktık ilerde park ettiğimiz araca doğru gidince bir grup mahalleli bize doğru yürümeye ve bağırmaya başladı. Aynen şunları söylediler, ‘Allah belanızı versin! Koronayı siz mahallemize getirdiniz, bulaştırdınız. Siz gelmeden önce bizim buralarda korona yoktu!..’

Sesler iyice yükselmeye başladı ve çok korktuk. Hemşire arkadaşımızla birlikte arabaya doğru koştuk. Arabaya bindik, kapıları hemen kilitledik ve şoföre, ‘Gaza bas hızla uzaklaş buradan…’ dedik”

Korku filmi gibi valla!

Sağlıkçılar hem virüse karşı mücadele veriyorlar, hem de bu insanların sözlü saldırılarına maruz kalıyorlar!..

***

“Can güvenliğimiz yok!”

“İlla bir olay mı olsun, ölelim mi?” diyen filyasyon ekibindeki sağlıkçılar yetkililere seslenerek konuşmalarına şöyle devam ettiler:

“Arabayla mahalleden uzaklaşırken orada sokak düğünü vardı. Halay çekiyor, oynuyorlardı… Hiç birinde maske yoktu, sosyal mesafe de! Kahvehaneler de tıklım tıklımdı ve manzara aynı… Yetkililerden çalışmalarımız sırasında bize destek olması için kolluk kuvveti vermesini istiyoruz. Konuyu hem İçişleri, hem de Sağlık Bakanlığımıza ileteceğiz. Gerek ekip, gerekse de bireysel olarak sesimizi duyuracağız. Böyle olmaz! Can güvenliğimiz yok!..”

İlgili ve yetkililerin, sağlıkçıların yaşadıkları bu sıkıntılara, sözlü tacizlere duyarsız kalmayacağını ve bir an önce çözüme ulaştıracaklarını düşünüyoruz!

Yoksa!..
Kaynak: YAZAR LALE AKASOY YENİDÖNEM


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.