Connect with us

HABERLER

Chp’li Ali Fazıl Kasap: Türk Tabipleri Birliği alkışladıkları ama haklarını ödemedikleri hekimlerin en saygın ve en üst meslek kuruluşudur

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği ile ilgili söylemlerine sert tepki gösterdi. Kasap, “Kovid-19 salgınıyla mücadelenin ön safında yer alan ve gece gündüz demeden canı pahasına mücadele eden hekimlerin meslek örgütünü hedef almak tek kelimeyle sorumsuzluktur” dedi.

Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı da bulunmanın Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Kasap, yaşama ve yaşatma mücadelesinin tarihsel hekimlik sorumluluğunun bir gereğini olduğunu belirterek şöyle dedi: “Türk Tabipleri Birliği alkışladıkları ama haklarını ödemedikleri hekimlerin en saygın ve en üst meslek kuruluşudur. Ömrünü hastaları için feda eden sağlık çalışanları bu söylemleri hak etmediği gibi iktidarın korona virüsle mücadele sürecini yönetememesi yüzünden her gün ölüyor. Korona virüs salgınında yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını anmak ve artan vakalara dikkat çekmek için sesini duyurmak isteyen Türk Tabipleri Birliği’ne karşı bu tarz bir söylemde bulunmak tek kelimeyle sorumsuzluktur. Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların Türk Tabipleri Birliğini hedef alması manidardır. Biz sağlık çalışanların haklarını koruyan ve her ortamda savunan Türk Tabipleri Birliği’nin ve canı pahasına mücadele eden tüm sağlık çalışanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Korona virüsle mücadele sürecine de değinen Kasap, salgında başlangıç noktasına dönüldüğünü belirterek, iktidarın korona virüsle mücadele sürecini yönetemediğini söyledi. Kasap, yaklaşık 30 bin sağlık çalışanının hastalığa yakalandığını ve yarısı doktor olmak üzere 80’in üzerinde sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirterek, eğer gerekli önlemler alınmazsa birinci basamak sağlık hizmetlerinin iflasın eşiğine geleceğini, sağlık çalışanlarının ise dayanacak gücünün kalmayacağını söyledi.

Türkiye’nin dört bir tarafında acil olmayan ameliyatlarla hastaneye yatışların durdurulduğunu, boş yoğun bakım yataklarının tamamına yakınının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrıldığını ve her geçen gün riskin daha da arttığını belirten Kasap sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgında Ekim-Kasım aylarını işaret ederek, vaka sayılarında ve ölüm oranlarında artış yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Şu anda ülkemizde serviste bekletilen yoğun bakım hastaları var. Bazı kentlerde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80’lerin üzerine çıkmış durumda. Her geçen gün artan vaka sayıları ve ağır hasta sayıları salgınla mücadelede iyi bir noktaya gitmediğimizi gösteriyor. Böyle bir durumda iktidar gerekli önlemleri almak ve korona virüsün yayılmasını engellemek için neyi bekliyor?”


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.