Connect with us

HABERLER

CHP’li milletvekili sağlık çalışanlarının sorunları çözülmeli ve hakları verilmelidir

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

CHP Kütahya Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap, Türkiye’nin kötü günlerden geçtiğini belirterek, iktidarın hem ekonomi sürecini hem de korona virüsle mücadele sürecini yönetemediğini söyledi.

Kasap, salgında başlangıç noktasına dönüldüğünü belirterek, Türkiye’nin dört bir tarafında acil olmayan ameliyatlarla hastaneye yatışların durdurulduğunu, boş yoğun bakım yataklarının tamamına yakınının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrıldığını ve her geçen gün riskin daha da arttığını vurguladı. Türkiye’de şu ana kadar 52 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini belirten Kasap, önlem alınmazsa birinci basamak sağlık hizmetlerinin iflasın eşiğine geleceğini, sağlık çalışanlarının ise dayanacak gücünün kalmayacağını söyledi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmediğini ve haklarının verilmediğini dile getiren Kasap, şöyle dedi:

“Sağlık çalışanlarının Korona virüs sebebiyle hastalanması veya hayatını kaybetmesi durumunun meslek hastalığı kapsamına alınması, sağlık çalışanlarına verilecek olan ek ödemelerin tüm sağlık personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi, Sağlıkta Dönüşüm Programı ve performansa dayalı ödeme sistemi uygulamalarının kaldırılması ile farklı kadrolarda çalışan personelin ücret ve özlük haklarının eşitlenmesi ve 2018 Mayıs ayında vaat edilen 3600 ek gösterge hakkının tüm sağlık çalışanlarına verilmesi için iktidar neyi bekliyor? Sağlık çalışanlarımızı alkışlamak yetmez, önemli olan sağlık çalışanlarımızın sorunlarını çözmek, haklarını teslim etmektir.”

Türkiye ekonomisinin geldiği durumu da değerlendiren Kasap, pandemi ile birlikte iktidarın beceriksizliği yüzünden ekonominin öngörülebilir olmaktan çıktığını söyledi. TL’nin her geçen gün değer kaybettiğini belirten Kasap, başta asgari ücretliler ve emekliler olmak üzere milyonlarca kişinin alım gücünün düştüğünü, temel gıda maddeleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeyin zamlandığını ve vatandaşın bunalımda olduğunu belirtti. İşsizliğin her geçen gün arttığı, vatandaşların gün git gide daha fazla borçlandığı, adaletin ve demokrasinin dibe vurduğu, kadın cinayetlerinin ayyuka çıktığı, toplumsal bunalımın zirve yaptığı bir ortamda iktidarın hala bir “suçlu” aramasının manidar olduğunu belirten Kasap, Türkiye’nin yönetilmediğini, savrulduğunu söyledi.


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.