Connect with us

HABERLER

CHP’li Orhan Sümer Sağlık Bakanı’na sordu: Sağlıkçılara ek ödeme yapacak mısınız?

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

CHP Milletvekili Orhan Sümer sağlıkçılara söz veren fakat haziran ayından bu yana verilmeyen ek ödeme ve yeterli test yapılmamasını Meclis gündemine taşıdı.


CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, pandemiyle mücadele eden sağlıkçıların ek ödemelerinin kesildiğini belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şimdiye kadar yapılan ödeme miktarlarının hangi kriterlere göre yapıldığını, bundan sonra ödeme yapılıp yapılmayacağını sordu.

Sümer, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde sağlıkçıların pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte özveriyle çalışarak salgının geriletilmesinde büyük rol sahibi olduklarına dikkat çeken Sümer, bu özveriye karşılık olarak sağlıkçılara ek ödeme yapıldığını anımsattı.

Sümer, mart, nisan ve mayıs aylarında yapılan ek ödemelerin miktarlarında belli bir kriterin olmadığını belirterek “Özellikle hemşireler, teknisyenler ve temizlik görevlilerine çok düşük ek ödeme yapıldığı, pandemiyle mücadelede görevli olmayan sağlıkçılara ise yüksek ek ödeme yapıldığı şikayetleri dile getiriliyor” dedi.

“MOTİVASYONU OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Haziran ayından itibaren ek ödemelerin tamamen kesildiğini kaydeden Sümer, bu durumun pandemiyle mücadele eden sağlıkçıların moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.

Önergesinde büyük bir risk altında görev yapan sağlıkçılara yeteri kadar test yapılmadığı iddialarını da aktaran Sümer, Koca’ya şu soruları yöneltti:

Sağlık çalışanlarına yapılan ek ödeme miktarları konusunda kriterleriniz nelerdir?Haziran ayından itibaren ek ödeme yapılmamasının nedeni nedir?Salgının yeniden hız kazanmasıyla birlikte yoğunlukları artan sağlıkçılara yeniden ek ödeme yapılacak mıdır?Sağlıkçılara hangi sıklıkla Covid-19 testi yapılmaktadır? (HABER MERKEZİ)


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.