Connect with us

HABERLER

DEÜ Hastanesi sağlık çalışanlarının eylemi İl Hıfzısıhha kararı ile engellendi

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık emekçilerinin, ek ödemelerdeki kesintilere karşı başlattıkları eylemler yaklaşık 15 gündür devam ediyor. Sağlık emekçilerinin hastane bahçesinde bugün yapmak istediği eylem İl hıfzısıhha kararı ile engellendi. Kovid-19 nedeni ile hastane bahçelerinde yapılacak eylemlerin yasaklanmasının duyurulmasına ilişkin sağlık çalışanları tepkili. Sağlık çalışanları salgın döneminde hastanelerde yetersiz önlemler eşliğinde çalıştıklarını hatırlatarak, “Çalışırken Kovid-19’u görmezden gelenler haklarımız için eylem yapmak istediğimizde salgını bahane ederek izin vermiyorlar. Bu kararı salgını önlemek için değil sağlık çalışanlarının bir araya gelmesini engellemek için aldılar” diyerek mücadele etmeye devam edeceklerini duyurdu.

“BU TRAJİKOMİK BİR DURUMDUR”

DEÜ SES İşyeri temsilcisi Günsel Uğur konuya ilişkin, “Aynı karar Antalyada’ da alınmış. Burada birkaç yönü var durumun. Birincisi, toplumsal muhalefet özellikle pandemi sürecinde sağlık çalışanları cephesinden yükselmeye başladı. Aynı zamanda kıdem tazminatı konusunda da sendikalar hareketli, odaların da yaptığı eylemlerde bir hareketlilik var. Dolayısıyla bunun bir şekilde egemenler tarafından engellenmesi gerekiyor” dedi.
Bu engellemeyi yalnızca Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi özelinde düşünmemek gerektiğini söyleyen Uğur, pek çok yerde bu baskıların olduğunu ifade etti. Kararın ikinci yönünü de anlatan Uğur, “İkinci yönü bu kararı önceden Emniyet, Valilik alırdı ama artık Hıfzısıhha da alıyor. Yani sağlıkla ilgili koruma gerekçeleri gösteriliyor. Oysa örneğin Antalya’da da düğünler devam ediyor, plajlar dolu. Ama hastane bahçesinde eylem yapılması yasaklanıyor. Bu trajikomik bir durumdur” diye konuştu.

“HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Eylemin yasaklanmasına tepki gösteren Sağlık İş Sendikası İzmir Şube Sekreteri ve DEÜ sağlık çalışanı Özgür Arslan ise “Türkiye’de korku ikliminin bir parçası olarak görüyorum. Bir yandan ülkedeki ekonomik kriz, işsizlik, barolara yapılan hak gaspları, kıdem tazminatının fona devredilme girişimi toplumsal bir hareketliliğe neden oldu. Budan dolayı eylemleri engellemek istiyorlar” dedi.

Hastanelerde özellikle pandemi sürecindeki sıkıntıların yok sayıldığını ifade eden Arslan, “Hastanelerdeki yaşanan sorunlardan dolayı sağlık çalışanları da hakları için eylemlerini arttırdı. Hem ek ödemeler hem de kıdem tazminatının fona devrine karşı eylemler yapıyoruz. Hükümette mülki amirler üzerinden toplumu susturup batırmaya çalışıyor. Bu antidemokratik bir tutumdur. Biz sağlık çalışanları doğruları söyleyip, haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)


takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.