HABERLER

Doktora jiletle saldıran sanığa mahkemeden 20 yıl hapis cezası

Doktor Kadir Songür’ü geçen yıl 16 Ekim 2019’da jiletle boğazından yaralayan sanığa 20 yıl hapis cezası verildi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde asistan doktor olarak çalışan Kadir Songür’ü jiletle boğazından yaralayan sanığa mahkeme tarafından 20 yıl hapis cezası çıktı.

İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya tutuklu sanık Bayram Kaynak, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Asistan doktor Songür duruşmaya katılmadı, ailesi, İzmir Tabip Odası avukatı Mithat Kara ve karşı taraf avukatları duruşmada hazır bulundular. Doktor Kadir Songür’ün avukatı İsmail Can Yavuz, sanığın akli dengesine ilişkin savunmalarının suçtan sıyrılmaya yönelik olduğunu, sanığın pişmanlık göstermediğini ve üst sınırdan ceza uygulanması gerektiğini ifadelerine kattı.

İzmir Tabip Odası avukatı Mithat Kara, mahkemece verilecek kararın Türkiye’deki tüm sağlık personellerinin beklediğini belirterek, “Bu olay tüm sağlık çalışanlarını ilgilendiriyor. Vereceğiniz karar sağlık çalışanlarının yüreğini soğutacak, içine su serpecektir” dedi.

İlgili Makaleler

Sanığın avukatı ise müvekkili lehindeki hükümlerin uygulanmasını ve Kaynak’ın tahliye olmasını talep etti. Sanık Bayram Kaynak, son savunmasında “Tahliye istiyorum başka da bir şey istemiyorum. Söyleyecek başka bir sözüm yoktur” diye konuştu.
İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara mahkeme tarafından verilen sonucun beklendiği şekilde geldiğini ifade ederek açıklamasında “Cezanın en üst sınırdan verilmesi ve indirim sebeplerinin uygulanmaması bizim için sevindirici oldu” dedi. Son yıllarda sağlıkçılara yönelik artan şiddet cezalarında bugün mahkemece verilen kararın emsal bir karar olduğunu sağlıkta şiddetin cezasız kalmamasını sağlıkta şiddet gören çalışanların her daim bu gibi olaylarda en ağır cezaya çarptırılmasının devamının gelmesini Facebook Maaş ve Döner Sermaye Grubu olarak talep ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.