HABERLER

GATA Başhekim Yardımcısı görevden alındı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Ali Edizer, sağlıkla ilgili açıklamalar yerine kadını hedef alan ifadeleriyle gündeme gelmişti. Sağlık Bakanlığı, Edizer’i görevinden uzaklaştırdı. Sağlık Bakanlığı erkeklere yönelik olarak “Allah size ruhsat vermiş, bir başkasını sevdiniz onu alın” gibi medeni hukuku hedef alan cümleler sarfeden Edigezer’i görevden uzaklaştırdı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Ali Edizer, erkeklere “ikinci eşi de alın” çağrısı yaptı. Sosyal medya hesaplarında “Sorsan ‘kadına özgürlük ve uygarlık’ kazandırıldı. Resmiyette tek eşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliğidir” mesajını paylaştı.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, bu paylaşımlar dışında da kadınları ve medeni kanunu hedef alan skandal paylaşımlar yaptı. Bu açıklamaların kamuoyunda yankı bulması ve tepki çekmesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu, Edizer hakkında önce inceleme başlattı. Ardından sözleşmesi feshedilen Edizer’in görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

BU SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Edizer, video paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Gül gibi bir yuva yıkılmış, neden boşanmışlar? Niye? ‘Koca aldattı’ diye. Ayıptır, günahtır. Niye aldatıyorsunuz? Allah size ruhsat vermiş. Aldınız, bir başkasını da sevdiniz onu da alın. İnsan yuvasını yıkar mı.”

O SÖZLER, TEPKİYLE KARŞILANDI

Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer’in ifadeleri sosyal medyada da büyük tepki çekti. Açıklamalar siyasetçilerin de gündemindeydi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel; Başhekim Yardımcısı Edizer ile ilgili “Sosyal medya paylaşımları nedeniyle GATA’nın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’e partimizde ve kamuoyunda duyulan büyük rahatsızlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ilettim. Sayın Bakan duyduğu rahatsızlığı ifade etti, yarın gereğinin yapılacağını iletti. Konunun takipçisi olacağız. Rahatsızlık ve tepkimizi dün akşam aktardığım Sayın Bakan’ın ifade ettiği gibi, GATA Başhekim Yardımcısı hakkında soruşturma açıldı ve sözleşmesi feshedildi. Bu adım önemli ama yeterli değildir, bu tip kişilerin kapıdan giremeyeceği, liyakate dayalı kamu yönetimi olmazsa olmaz” şeklinde paylaşımda bulundu.

“SAĞLIK KİMLERE EMANET EDİLDİ”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de, tepkisini yazılı bir açıklama ile gösterdi. Taşçıer, “Türkiye’de sağlık kimlere emanet edildi, görüyoruz. Yıllarca dünya çapında doktorlar yetiştiren GATA, bugün tarikatçıların yönettiği kadınlara hakaretlerin edildiği bir yer haline gelmiş” diyerek tepki gösterdi.

“BAŞHEKİM YARDIMCISI MISIN, CÜBBELİ HOCA MISIN”

Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt da Edizer’e tepki gösteren siyasetçiler arasındaydı.

Enginyurt, “Ali denilen zat! GATA’da Başhekim Yardımcısı mısın, Cübbeli hoca mısın? Bir karar ver. Medeni kanunla mücadele veriyormuşsun, ikinci eşi alabilirmişiz. Hadi oradan! Bunu bizim evdeki hanım duymasın. Rüyada görsek, uykuda keser bizi. İşiniz gücünüz kadın, cinsellik. İslam Kainat dinidir.”

Edizer’in tepki çeken paylaşımları sadece medeni kanun ve kadınlarla ilgili de değil. Siyasileri, çeşitli toplulukları hedef alan ayrıştırıcı ifadeleri de bulunuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.