Connect with us

HABERLER

Güvenlik birim sorumlusunun diplomasına göz yumuluyor iddiası

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

Hastanedeki bu skandala nasıl göz yumdunuz?
Kocaeli Derince Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Kalite ve Destek Hizmetleri Birim Sorumlusu olarak görev yapan Musa Adıyaman’ın tahsilinin bu görevi yapmaya kanunen uygun olmadığı, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’in de buna göz yumduğu iddia edildi. Valiliğin soruşturma başlatması bekleniyor.

Kocaeli Derince Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Kalite ve Destek Hizmetleri Birim Sorumlusu olarak görev yapan Musa Adıyaman ile ilgili dikkat çeken iddialar ortaya atıldı. 5188 Özel Güvenlik Hizmetine Kanun’unda 680 Sayılı KHK’nin 66. Maddesinde, özel güvenlik şirketlerinde yöneticilerin en az lisans mezunu, 15 kişi ve üzerinde özel güvenlik görevlisi istihdam edilen yerlerde ise belirlenen güvenlik sorumlusunun en az önlisans mezunu olması şartı yer alıyor.
İşte Musa Adıyaman, ağabeyi ve İl Sağlık Müdürlüğünü bağlayan iddialar da bu kanun üzerinden ortaya atıldı. İddialara göre Musa Adıyaman, lise mezunu. Ve lise mezunu olmasına rağmen kanuna muhalefet ederek Kalite ve Destek Hizmetleri Birim Sorumlusu olarak hastanede görev yapıyor. Polnet’e yani emniyetin ilgili birimine güvenlik sorumlusu olarak bildirilen isim Emrah Aslan olmasına rağmen personelin emir ve komutasını Musa Adıyaman yürütüyor. Kendisine büyük bir oda verilmiş durumda.
Bu kanuna aykırı görevlendirmeden ise İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’in de haberinin olduğu ancak duruma göz yumduğu ileri sürülüyor. Resmiyette güvenlik personeli olduğu ancak usulsüz şekilde birim sorumlusu yapıldığı öne sürülen Musa Adıyaman’a 7 yıldır, siyasi bağlantıları nedeniyle kimsenin ses çıkaramadığı da söyleniyor.
EMNİYETE BİLDİRİLEN İSİM BAŞKA
Edindiğimiz bilgi ve belgelere göre; Derince Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesindeki bu görevlendirmede oldukça ilginç detaylar var. Kocaeli’deki tüm devlet hastanelerinin güvenlik hizmetlerini ihaleyle alan şirket GSM Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Limitet Şirketi idi. Taşeron yasası çıkana kadar, hastanelere güvenlik hizmetini bu şirket sağlıyordu. Bu şirketin imza yetkisi Musa Adıyaman’ın ağabeyi Yılmaz Adıyaman’a aitti.
Lisans mezunu olan Yılmaz Adıyaman’ın diploması kullanılmıştı. Ancak iddialara göre Yılmaz Adıyaman, güvenlik işinde hiçbir zaman olmadı. Lise mezunu olan Musa Adıyaman da güvenlik personeli kadrosundaydı. Fakat hiçbir zaman güvenlik personeli olmadı, bir kez olsun nöbet tutmadı. Personele müdürlük yapan kişiydi. 15 kişi ve üzerinde olan güvenlik personelinin bir birim sorumlusu olması şartı vardı, bu sorumlunun Polnet’e bildirilmesi gerekiyordu.
Polnet’e bildirilen isim Musa Adıyaman değildi. Emrah Aslan, tahsili uygun olduğu için birim sorumlusu olarak emniyete (Polnet) bildirildi lakin bu görevi icra etmedi. Güvenlik personeli olarak görev yaptı, nöbet tuttu. Emir komuta, Musa Adıyaman’a verildi.
Taşeron yasası çıkınca da bu durum değişmedi, özel güvenlik görevlileri, hastane kadrosuna dahil edildi fakat Musa Adıyaman, güvenlik personeli olarak görev yapmadı.
VALİLİK SORUŞTURMA AÇACAK MI?
Şu anda kendisinin bir odası var ve odasının tabelasında “Kalite ve Destek Hizmetleri Birim Sorumlusu Musa Adıyaman” yazıyor. Şimdi merak edilen, Musa Adıyaman, iddia edildiği gibi lise mezunu mu? Lise mezunu ise Kalite ve Destek Hizmetleri Birim Sorumlusu olarak nasıl görev yapıyor? İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney’in bu durumdan haberdar olduğu söyleniyor. Ergüney, bu duruma nasıl ve neden göz yumuyor? Hastane Başhekimi, başhekim yardımcıları ve hastane müdürlerinin Musa Adıyaman’a sözünün geçmediği, Adıyaman’ın siyasi bağlantılarının çok güçlü olduğu ileri sürülüyor. Kocaeli Valisi Sayın Seddar Yavuz’un, bu konunun üzerine gitmesi, Musa Adıyaman’ın en az önlisans mezunu olması şartı aranan bir göreve nasıl atandığını sorgulayıp, sorumlular hakkında gerekli idari işlemleri başlatması bekleniyor.
İLGİLİ KANUN
5188 Özel Güvenlik Hizmetine Dair Kanun
(Değişik fıkra: 2/1/2017 – KHK-680/66 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7072/64 md.) Kurucu, yönetici, eğitici ile şirket tüzel kişi ortağının yetkilendirdiği temsilcilerde de 10 uncu maddenin birinci fıkrasının (a), (d), ve (h) bentlerinde belirtilen şartlar aranır. Yöneticilerin ayrıca lisans mezunu olmaları ve 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmaları gerekir.
(Ek fıkra: 2/1/2017 – KHK-680/66 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7072/64 md.) Yöneticiler sadece bir faaliyet izin belgesinde yönetici unvanı alabilirler. Özel güvenlik birimleri veya özel güvenlik şirketlerinin şubelerinde veya onbeş kişi ve üzerinde özel güvenlik görevlisi istihdam edilen yerlerde en az bir güvenlik sorumlusu belirlenir. Güvenlik sorumlularında 10 uncu maddede belirtilen şartlara ilave olarak en az önlisans mezunu olma şartı aranır. Kurucu, temsilci ve yöneticilerde aranan şartların kaybedilmesi halinde iki ay içinde eksiklik giderilmediği veya bu kurucu, temsilci ve yöneticiler değiştirilmediği takdirde faaliyet izni iptal edilir. (1)
Kocaelibarisgazetesi


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.