BLOG

İdrarda Kötü Koku Neden Olur?

Vücudun sıvıdan yoksun bırakılması idrar kokusunun temel nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak idrarda koku sadece bu sebep ile oluşmaz. Böbrek hastalıkları, vücuttaki iltihaplanmalar da idrarda koku oluşmasının sebepleri arasında yer alır.

İdrarda Kötü Kokunun Nedenleri

İdrardaki kötü kokunun asıl nedeni vücuda yeterince su alınmamasından kaynaklı vücutta bulunan sıvı miktarının azalmasıdır. İdrar içinde barınan atık miktarı seyreltilemediği için idrar olması gerekenden yoğun ve kokulu olmaktadır. İdrarda kokunun bir diğer sebebi ise üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Ürinen sistem enfeksiyonları, vücuttan çıkan atık miktarının artmasına sebep olacağı için idrarda kötü kokuya neden olur. Bu hastalığın çözümü ise doktor müdahalesi ile birlikte başlatılan antibiyotik tedavisidir.

İdrarda kötü kokunun bir diğer nedeni ise prostattır. Prostat nedeni ile oluşan kötü kokunun çözümü gene çok su içmektir. Böbrek taşı döken hastalarda idrarda kötü koku ile karşılaşabilmektedir. Vücudun yaptığı iltihaplar farklı yollarda bakteri biriktirerek idrarda kötü kokuya sebebiyet vermektedir. Eğer bir süredir geçmeyen idrarda kötü kokuya sahip iseniz doktora gitmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.