Connect with us

HABERLER

Koronavirüsle mücade eden sağlık çalışanları hissetiklerini bez parçasına yazdılar

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

Türkiye’de 203 bin vaka görüldü, 5.186 kişi şamanı yitirdi. Dünya’da 11 milyon kişi bu hastalığa yakalandı, 524 bin dünya insanı öldü.
Türkiye 178 bin kişi Dünya’da ise 5 milyon 83 kişi hastalığı yenmeyi başardı. Bu, Covid-19’un öldürücülüğüne rağmen; korkusuzca, günlerce ailelerini görememe pahasına çalışan tüm sağlık çalışanlarının sayesinde oldu.

Karadeniz Ereğli’de Covid19 nedeni ile geçen/süren salgın dönemde, 2 özel hastane ve Ereğli Devlet Hastanesi sağlık çalışanları, gövdelerini hastalara adeta siper ederek çalıştı. 24 saat esasına göre görev aldılar. Bazen 2 bazense 3 gün hastane kaldılar. Çocuklarının, eşlerinin, nineleri/dedelerinin yanlarına gidemediler; evlerini yolunu unuttular.
Kimi Öğretmenevi kimileri ise İmam Hatip Öğrenci Yurdunda uyudular. Özlemlerini, özlediklerini bir kenara bıraktılar; en iyi bildikleri işi yaptılar ölüme meydan okudular. Kendilerini hastalarına, hastanelerine adadılar.
Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki 25 Hemşire, 5 doktor, 10 hizmetli de aynen böyle yaptılar. Çünkü onlar, tam da Atatürk’ün bahsettiği “Türk hekimleri”, cefakar hemşireleri, fedakar hizmetlilerdi.
Kimin aklına geldi bilinmiyor ama içlerinden biri; ‘yoğun bakımda geçen günleri anlatan sözcükleri bir bez parçasının üzerine yazılması’ fikrini ortaya attı.
İyi ki de attı.
Yoksa; hiç tanımadıkları insanların canlarını kurtarmak için savaş veren sağlıkçıların neler hissettiklerini nasıl bilebilecektik?
Üzerinde; şiir tadında, akıl üstü yazılan yazıların olduğu 1,5 metreye 2,20 metre ölçülerinde bez, durumdan bir şekilde haberi olan Ereğli Belediyesi tarafından çerçeveletildi.
Bu sanat üstü sanat eseri, şimdi ait olduğu yerde Ereğli Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nin en güzel yerinde asılı tutuluyor…

DUYGULANDIRAN, GÜLÜMSETEN;
ONLARI BİR KEZ DAHA SEVDİREN O YAZILAR

“Beni övme hakkımı ver”, “Allah’ım senden bir şey istemiyorum, anneme yakışıklı bir damat ver”, “Wuhan’dan çıktı yola, Tarhan’da verdi mola, Yayıldığı sağa sola, Yaktın bizi Korona”, “Mart kapıdan Corona camdan baktırır”, “Kolonya döktüm yollarına, Korona olmadan gel kollarıma”, “Kavanozda reçel, bugünlerde geçer, düzelü bee”, “Virüs kaptım korona, Yaşarmıyım sor ona, Gurbette bir yarım var, Ben ölürsem KOR ONA”, “Where is hareket There is bereket”, “Covid, şahsımla derdin ne”, “Biz umudun bittiği yerde oturup çay demleriz”, “Bazen hissedebilirsin bu bilmekten öte bir şeydir”, “Belki sarayımız yoktu ama biz hep kraldık”, “Allah iç sesime bir çene vermiş benden beter”, “Allah vermiş pırasa, sen niye yersin yarasa”, “Bazen mahrum kaldım sanırsın, esirgendiğini sonradan idrak edersin”, “Evim evim güzel evim”, “Aşık olup ızdırap çekeceğime nezle olup burnumu çekerim”, “Korona gider adı kalır, Ben giderim şanım kalır o kadar!”, “Cefasız sefa olmazmış. Çektiğimiz cefanın karşılığını olmak dileğiyle”, “Kendimi brokoli gibi hissediyorum. Çok sağlıklıyım ama hiç tadım tuzum yok”, “Yıllardır bizi 3 harfliler çarpacak diye korkuttular. Meğerse o Cin değil Çinmiş”, “O değilde; yaşlanınca torunlarıma 2020’yi anlatırsam sallıyor yine bunak diyecekler
” kaynak ereğlidemokratmedya com


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.