Lale Akasoy: Ek ödeme yok, seyyanen zam yok, yıpranma yok, verilen vaatler yok

Lale Akasoy: Ek ödeme yok, seyyanen zam yok, yıpranma yok, verilen vaatler yok

ABONE OL
Temmuz 10, 2020 09:26
Lale Akasoy: Ek ödeme yok, seyyanen zam yok, yıpranma yok, verilen vaatler yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biliyorsunuz, memur ve emekli maaşlarına yüzde 5,75 oranında artış yapıldı.

Açıklanan zam oranıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşayan sağlıkçılar, sendikacıları suçladılar! Sendikacılara adeta ateş püsküren sağlık emekçileri, “Sendikacılar ballı maaşlarını alsınlar, en lüks ve pahalı otomobillere binsinler, yıldızı yüksek otellerde konaklasınlar… Bizim aidatlarımızla gezsinler tozsunlar… Biz sağlık emekçileri de 3 – 5 kuruşluk zamlarla her türlü riski göz önüne alarak çalışmaya devam, öyle mi? Sendikaların göstermelik kavgalarına da artık inanmıyoruz. Her platformda kol kolalar. Sözleşme dönemlerinde kurum müdürleriyle idareci pazarlığı yapacaklarına, asli görevleri olan çalışanların özlük haklarıyla uğraşsınlar, mücadele etsinler! Sendikaların biz sağlık emekçileri için hiçbir anlamı yok artık!..” ifadeleriyle tepkilerini dile getiriyorlar.

Sağlık emekçileri, “Ek ödeme yok, seyyanen zam yok, yıpranma yok, verilen vaatler yok

o yok, bu yok… Kısaca hiçbir kazanım yok… Sosyal platformda ‘hak adalet’ diye bağırıyoruz. Ama toplu görüşmelerde neden susuyoruz peki? Neden birlik olmuyoruz?” diye de ekliyorlar.

Tıpkı şarkı sözünde olduğu gibi, “Dedi ki Yoh Yoh…” misali…

Neyse…

Bu söylemler üzerine telefonla görüştüğümüz Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse, yapılan açıklamaların alışkanlık haline geldiğini ve bazı derneklerin sendikaları itibarsızlaştırmak için bu tür olayları yaptıklarını iddia ederek, “Topuklarına sıkıyorlar…” dedi.

Köse, hak almak için mücadele etmek gerektiğini, mücadele edebilecek platformun da sendikalar olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sendikaları zayıflatmak yerine, güçlü hale getirmek gerekir. Elimizdeki tek silah sendikayı, işlevsiz hale getirmek için yapmadıkları kalmıyor. Ülkemizde gerçekleşen enflasyona pazardaki zamlara bakılınca çalışanları tatmin etmeyen, refah seviyesini geriye götüren bir zam oranı bu. Çalışanların refahına katkı sağlayacak bir zam gerçekleştirilmeli ve çalışanlar rahatlatılmalıdır. Yapılacak zamlar kamu çalışanları için bir yatırım olmayacak, ertelenmiş ihtiyaçları karşılanmak üzere direkt harcamaya dönüşecektir…”

Bu arada Köse, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile geçen hafta görüştüklerini ve döner sermayenin işlevsiz hale geldiğini ifade ettiklerini belirterek, “Bu kapsamda öncelikli olarak sabit ödemelerin maaşlara eklenmesi, döner sermayenin bunun üzerinden herhangi bir kesintiye tabi olmadan, çalışanlar arasında ayrım yapılmadan ödenmesi gerektiğini söyledik. Bakan Dr. Koca da bu konu üzerinde çalıştıklarını ve belli bir aşamaya geldiklerini belirtti. Konuyu takip ediyoruz…”

Anladığımız kadarıyla sendikalar ve sağlık çalışanları arasında yaşanan bu gerilim daha süreceğe benziyor…

Hatta bazen voltaj o kadar yükseliyor ki arada kalanlar ya çarpılıyor ya da neye uğradıklarını şaşırıyor!

Bu pilav daha çok su kaldıracak gibi!..

Kaynak: YENİDÖNEM Köşe Yazarı: Lale AKASOY

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.