Lale AKASOY:sağlık çalışanları sıfır döner çektiler

Lale AKASOY:sağlık çalışanları sıfır döner çektiler

ABONE OL
Ağustos 7, 2020 11:00
Lale AKASOY:sağlık çalışanları sıfır döner çektiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık emekçileri, döner sermaye sistemini protesto etmek ve seslerini duyurmak amacıyla Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde ellerinde Türk bayrakları ve hazırladıkları pankartlarla basın açıklaması yaptılar…

Biliyorsunuz, geçen günlerde döner sermaye parası olarak bazı sağlıkçıların hesaplarına 50 TL, 30 TL, 40 kuruş, 25 kuruş gibi komik ücretler yatırılırken, bazı sağlıkçılara ise hiç verilmedi!

“0” döner çektiler yani!..

Hem yoğun iş yükü, hem riskli çalışma ortamı, hem de ekonomik sıkıntı içerisine giren sağlık emekçileri, seslerini yetkililere duyurmak için çareyi basın açıklaması yapmakta buldular.

Hastane bahçesinde toplanan Türk Sağlık-Sen üyelerinin hazırladığı pankartlar ise görülmeye değerdi.

Kocamaaan pankartın ortasına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın fotoğrafını koymuşlar.

Fotoğrafın üst tarafına, “Bakanım sağlıkçıya döner yatmamış” diye yazdılar, fotoğrafın altına ise Bakan Dr. Koca’nın, günlerce kamuoyunun gündeminden düşmeyen “Bana yaklaşma” sözünü konduruvermişler.

Bakarken hem gülüyorsunuz, hem de üzülüyorsunuz!

Sağlıkçılara hak ettikleri ücret mutlaka verilmeli!..

***

Türk Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Köse, ülke genelinde sağlıkçıların sorunlarını gündeme taşımak için geniş çaplı, büyük katılımlı eylem ve etkinlikler yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının tamamen çöküntü içinde olduğunu, döner sermaye yönetmeliğinin düzeleceğine dair artık ümitlerinin kalmadığını belirten Köse şöyle konuştu:

“Döner sermaye yönetmeliğinin düzeleceğini ve adaletsizliklerin ortadan kalkacağını düşünen sağlıkçılar, büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Pandemi sürecinde farklı sıkıntılar yaşanmıştı, sonrasında da yatırılan dönerlerin ‘0’ çekmesi motivasyonu iyice bozdu. Daha önce de döner sermaye alınamayan dönemler olmuştu ama çalışanların umutları vardı düzeleceğine dair. Şimdi ise bu umutların öldüğünü görüyoruz. Hayal bile kuramıyorlar artık!..”

***

Evet, Köse ile telefonla görüşürken anlattığı bir olay dikkat çekiciydi.

Köse, “Yakın zamanda Sendika olarak Dr. Koca ile bir araya geldiğimizde, sağlık çalışanlarını memnun edemediklerini ifade etmiş ve döner sermaye yönetmeliğinin düzeltilmesi için yeni çalışmalar yaptıklarını söylemişti…” dedi.

Koronavirüsün en yoğun dönemlerden birinin yaşandığını da sözlerine ekleyen Köse, Türk Sağlık-Sen olarak çalıştay yapılması gerektiğini ve tüm taraflarla birlikte konunun görüşülüp çözüme ulaştırılmasının elzem olduğuna dikkat çekti.

***

Şimdii…

Birçok kurumda çalışanlar çatır çatır izinlerini kullanırken, sağlıkçıların izinleri iptal ediliyor!..

Buna rağmen sağlık hizmeti sunmaktan geri durmuyorlar…

Salgınla mücadelede canlarını hiçe sayarak ön cephede virüsle savaşan sağlıkçıların iş huzuru, iş barışı ve motivasyonlarını yükseltmek için yetkililerin bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyoruz ve bekliyoruz…
Kaynak Lale Akasoy yenidönem

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.