HABERLER

Özel Hastanelere uyarı: Kovid yatak sayınızı artırın!

Binlerce insanı evlerinde hapseden, ölümlere neden olan, yataklara düşüren koronavirüs can almaya ve korku saçmaya devam ediyor maalesef…

Biliyorsunuz, kovid-19 vakalarının artışında ilimiz, ülke genelinde ikinci sıraya oturmuş vaziyette!

Veee…

Edindiğimiz bilgiye göre; İl Sağlık Müdürlüğü’nün, özel hastane yetkililerine sözlü olarak “Kovid yatak sayılarınızı artırın!” uyarısında bulunduğu bildirildi.

Bu arada merkez kamu hastanesi yetkilileri, yaptığımız görüşmede kovid klinik ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu söylediler!

Ayrıca yetkililer, kovid polikliniklerine yapılan başvuruların rekor seviyeye ulaştığını da ifade ediyor!..

Hastane yetkilileri, “Ağır hasta sayısında ciddi artışlar var. Biliyorsunuz testi pozitif çıkan ama durumu ağır olmayan hastalara ilaçlarını vererek evlerde kontrollerini sağlıyoruz. Ancak son haftalarda söz konusu bu hastalar da durumları kötüleşince 112 acil ambulans hizmetleriyle hastanelere geri geliyorlar… Kovid hastalarına yeni klinik ve yoğun bakım yatağı açmak için hazırlıklara başladık…” şeklinde konuştular….

“Beklenen grip salgını gelmeyebilir…”

Bu arada AK Partili Opr. Dr. Mustafa Esgin, kovid-19 tedbirleri arasında önemli bir yeri olan ve hastalığın yayılmasını engelleyen maske kullanımıyla birlikte, grip salgınının da azalacağını öne sürdü.

Hastalığın ve salgının devam ettiğini, klinik ve yoğun bakım yataklarında yoğunluk yaşandığına da dikkat çeken Opr. Dr. Esgin şunları söyledi:

“İki gün önce Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile birlikteydik. Görüşmemizde Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, maskenin yüzde 90 oranında bulaşı engellediğini belirtti. Bu grip salgını için de geçerli ve çok önemli. Çevremizde birçok insan her yıl grip hastalığına yakalandıklarını, maske kullanımıyla birlikte hastalanmadıklarını ifade ediyorlar. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka hem gripten, hem de kovid-19’dan korunmak için maske kullanımına dikkat etmeliyiz ve özen göstermeliyiz… Hep birlikte kurallara uyarsak, tedbirlerimizi alırsak mücadeleyi kazanırız… Bunun başka yolu yok!..”

***

Öte yandan AK Partili Opr. Dr. Esgin, klinik ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarının yüksek olmasının nedenini ise şöyle açıkladı:

“Aslında ilimizde hizmet veren hastanelerin, hasta ve yoğun bakım yatağı sayısı Bursa’ya yetiyor… Ancak çevre illerden gelen hastalara da hizmet sunduğumuz için salgın veya artışlarda sağlık kurumlarımız biraz zorlanıyor… Bunu da yakından takip ediyoruz…”

***

İçinde bulunduğumuz sonbahar ve kış koronavirüs için fırsat aylarıdır…

Yapacağımız tek şey maske takmak, sosyal mesafeye dikkat etmek ve hijyen kurallarına uymak…

Hepsi bu kadar…

Sevdiklerimiz ve kendi sağlığımız için çok mu zor bunları yapmak, bu kurallara uymak, bu tedbirleri almak?!..
Lale AKASOY YENİDÖNEM


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.