Connect with us

BLOG

Presbiyopi nedir?

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

 

40 yaşın üzerindeki bireylerde ortaya çıkan ve yakını görememeye sebep olan presbiyopi, gözlerin içerisinde yer alan merceğin şeklinin değişmesi sonucunda oluşmaktadır. Göz içerisinde bulunan bu mercek, sahip olduğu özellikler sonucunda cisimlere yakından bakıldığında daha şişkinleşir ve şeklini değiştirerek görme kalitesinin artmasına yol açar. Fakat ilerleyen yaşlarda, özellikle 40 yaşın ardından, merceğin bu yeteneğinin azalması ile görme yeteneği kaybolmaya başlar. Bu nedenle tedavi gerektiren bir durum ortaya çıkar.

Presbiyopi Nedenleri ve Belirtileri

Yakını görme olayı özetle şu şekilde gerçekleşir: yakında yer alan cisim beyne bir mesaj gönderir ve bu uyarı değerlendirilerek göze iletilir. Gözün silier cisim adı verilen bölgesinde bulunan kaslar kasılıp gevşer ve bu durumda bu kaslara bağlı olan liflerin gerilmesi ve gevşemesi gerçekleşir. Liflerde oluşan bu hareket, lensin incelmesi ve ya kalınlaşmasına ve oluşan kırıcılığın artmasına neden olur.

Yaşın ilerlemesi sonucuna kaslar ve liflerin yeteneklerinde azalma meydana gelir. Bu durum da yakını görme konusunda ciddi problemlerin oluşmasına sebep olur. Bu görme bozukluğu özellikle cisimlerin 50 cm’den daha yakına getirildiğinde oluşmakta ve cisimler gözden uzaklaştığında ise daha net görüntü elde oluşmaktadır.

Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Presbiyopi hastalığının tedavisinde uygulanan yöntemlerde ilk sırada tüm dünyada uygulanan ve oldukça başarılı bir yöntem olan göz içi multifokal mercek operasyonu bulunmaktadır. Multifokal mercek operasyonu dışında, presbylasik lazer ve korneal inlay yöntemleri de önerilmektedir.


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.