HABERLER

Prof. Dr. Feride Aksu Salgın değil, sağlıkçılar tükendi

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Feride Aksu, 5 aydır gece gündüz çalışan sağlıkçıların yorgun ve kırgın olduğunu, tükendiklerini söyledi.

Hükümetin “Yeni normal” adıyla neredeyse bütün önlemleri kaldırması, salgında vaka sayılarında büyük artışa neden oldu. Türkiye’de koronavirüs salgınının 5. ayını değerlendiren Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu Üyeleri, devletin vatandaştan beklediği iradeyi göstermediğini söyledi. Prof. Dr. Feride Aksu, 5 aydır gece gündüz çalışan sağlıkçıların yorgun ve kırgın olduğunu, tükendiklerini vurguladı. Sağlık Bakanlığı tarafından enfekte olan sağlık emekçilerinin sayının açıklanmamasına dikkat çeken Aksu, Batman’dan ve Manisa’dan emeklilik ve istifa haberleri geldiğini dile getirdi.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu’nun nline düzenlediği basın toplantısının açılışında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Türkiye’nin 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasıyla başlayan ve 1 Haziran’da hızlanan “yeni normalleşme” sürecinin 2. aşamasında olduğunu kaydetti. Yaz biterken mevsim değişikliklerinin hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulunan Adıyaman, “Her zamankinden farklı bir yaz geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Sonbahar ve kış nasıl olacak bilemiyoruz” dedi.
“KİŞİLERDEN BEKLENEN İRADEYİ MERKEZİ OTORİTE GÖSTERMEDİ”
Prof. Dr. Feride Aksu hükümetin salgının etkisini azaltma stratejisinin karşılığını bulamadığını söyledi. Komşu ülkelerle kıyaslanınca Türkiye’nin İran ile benzerlik gösterdiği dile getiren Aksu, Temmuz ortasından itibaren doğrulanmış vaka saysıında artış olduğunu ifade etti. Hem odalardan hem de valiliklerden gelen bilgilerin bu artışı doğruladığını aktaran Aksu, “11 Ağustos itibariyle Türkiye’de 11 bin 152 aktif hasta var ancak bu sayıyı 10 ile çarpmamız gerek. Merkezi otorite sorumluluğunun sadece uyarmak ve hastaları iyileştirmek olduğunu sanıyor. Bulaşıcılık hızının azalmamasında suçlu olarak vatandaşı işaret ediyor. Kişilerden beklenen irade merkezi otorite tarafından gösterilmedi. Bunu Ayasofya örneğinde, sınavlar örneğinde gördük. Salgında en önemli ihtiyaç güven veren bir salgın yönetimidir. Sağlık emekçileri her yerde kendi gözlemlerini kendi sosyal ağlarından paylaşıyorlar. Yerel yöneticiler kendi illerindeki durumu paylaşıyorlar. Yerelden yükselen çığlıklara kulak vermek gerek. Mücadelede gelinen aşama ve girilen yeni dönemin ne olduğu halka açıklanmalıdır” diye konuştu.
“FABRİKALARDA YAYGIN TEST OLMAMASI KABUL EDİLEMEZ”
Aksu, çok sayıda vaka görülmesine rağmen üretime devam eden fabrikalara dikkat çekti. Çalışma koşullarının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, işçilerin çalışma ve hijyen koşullarının denetimleri kapsadığını söyled. Dardanel’de, Vestel’de çok sayıda hasta olmasına rağmen üretimin durdurulmaması kabul edilemez. Fabrikalarda yaygın test yapılmaması kabul edilemez” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.