Connect with us

HABERLER

Sağlık çalışanı dikkati virüsün birçok kişiye bulaşmasını engelledi

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

Sakarya’da birçok kişiye koronavirüs bulaşmasını bir sağlık çalışanın dikkati önlemiş oldu. Sakarya’nın Arifiye ilçesinde sağlık çalışanının, kendisine verilen düğün davetiyesinde yer alan gelinin babasının bir hafta önce karantinaya alınan kişi olduğunun farkına vardı. Sağlık çalışanının dikkati sonucu görevli filyasyon ekibi, geline ulaşarak, koronavirüs testi yaptırdı. Düğüne iki gün kala pozitif çıkan gelin karantinaya alındı, düğün ise ertelendi.

Sakarya Arifiye ilçesinde ikamet eden 65 yaşındaki Ş.U yaklaşık olarak 1 hafta koronavirüs belirtilerini hissettiği için kendinden şüphelenerek Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan Ş.U., evinde karantinaya alındı. Filyasyon ekiplerince evde yapılan çalışmada virüse rastlanılmadı. Evine düğün davetiyesi gelen sağlık görevlisi davetiye de baba adının koronavirüse yakalanan Ş.U olduğunu fark edince durumu bulaşıcı hastalıklar birimine bildirdi.

Düğüne 2 gün kalmıştı
Filyasyon çalışması sırasında başka bir evde yaşayan gelin S.U.’ya (32) test yapılmadığını öğrenen sağlıkçı, durumu, Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Birimi’ne bildirdi. Gelin S.U. ile irtibata geçen yetkililer, baba kızın son dönemde bir araya gelmediğini öğrendi. Ancak S.U., düğüne gelecek yakınlarını riske atmamak için test yaptırdı.

“Gelin bize destek olarak test yaptırdı”
İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli ve Filyasyon Koordinatörü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Selin Tunalı “Daha önceden tespit ettiğimiz ve takip ettiğimiz bir hastamız vardı. Daha sonra filyasyon ekiplerimizde çalışan bir arkadaşımız, elindeki davetiyeyle pozitif vakanın eşleştiğini fark ederek durumu bize bildirdi. Yaptığımız incelemede gelinle babanın aslında teması olmadığını fark ettik ancak geline ulaşarak yine de bulaşma riskine karşı test yapılması gerektiğini bildirdik. Gelin bu konuda bize destek olarak hastaneye giderek test yaptırdı ve pozitif olduğu ortaya çıktı. Böylelikle kalabalık düğün ortamında bir pozitif vakanın olmasını engelleyerek, belki de yüzlerce kişinin pozitif olmasını engelledik” dedi.


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.