HABERLER

Sağlık çalışanlarına iktidar kulaklarını tıkadı

Ülkenin dört bir yanında “Tükeniyor, ölüyoruz” çığlığı ile eylem yapan sağlık çalışanlarına iktidar kulaklarını tıkadı.

TTB ve TPD çalışma saatlerinin uzunluğu ve kişisel koruyucu ekipmanlarda yaşanan sorunlara dikkat çekti: Sağlık çalışanlarının tükenmeleri toplum sağlığı sorunu olarak baş gösterecek
SALGINLA en önde mücadele eden sağlık çalışanları tükeniyor. Salgının başladığı mart ayından bu yana ııo’u aşkın sağlık çalışanı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi; enfekte sayısı ise 40 binin üzerinde.

Virüsle mücadelede yalnız bırakıldıklarını dile getiren sağlık çalışanları, ülkenin dört bir yanından iktidara yanlış salgın politikalarından vazgeçmeleri yönünde çağrıda bulunuyor. İktidar ise bu çağrıya kulaklarını tıkıyor.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) sağlık çalışanlarının tükendiğine dikkati çeken online bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, TPD Başkanı Dr. Ömer Böke ve TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörü Dr. Kerem Laçiner katıldı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Fincancı, ülkenin dört bir yanında birçok sağlık emekçisinin “Tükeniyoruz” çığlığı ile eylem yaptığına değinerek, dinlenme alanı olamayan çalışma ortamının, kişisel koruyucu ekipman eksikliğinin yanı sıra şiddete maruz kalmanın tükenmeye neden olduğunun
altını çizdi.
YÜK ARTTI
Ortak açıklamayı okuyan TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörü Dr. Kerem Laçiner ise sağlık çalışanlarının her geçen gün yükünün artığına dikkat çekti:

“Sağlık çalışanları Covid-19 hastalığına toplumdan 14 kat daha sık yakalanıyor.
Çalışma koşulları ve ücretlerinde bir iyileşme olmadığı gibi saygı göremeyip idareciler tarafından ‘kendilerini hastalandırmakla suçlanıyor. Sağlık çalışanlarının ne beden enerjisi ne ruhsal gücü sonsuzdur. Sağlık çalışanlarının tükenmesi, toplum sağlığı için Covid-19 kadar önemli bir sorundur.”

TÜKENEREK ÖLÜYORLAR
Tükenmişlik kavramının kişinin bedensel ve ruhsal enerji kaynaklarının bitmesini
ifade ettiğini söyleyen Laçiner, şunları dile getirdi:
“Sağlık çalışanlarının yaşam ile ölüm arasında bıçak sırtında çalışması ve gittikçe artış gösteren şiddet görme riski nedeniyle tükenmişlik olasılığı yüksekti. Küresel salgınla birlikte aile bireylerine, yakınlarına virüs bulaşma ve hastalanma riskinin de yükü eklendi. Sağlıkçılar, bulaştırıcı olup olmadığı kaygısı içinde kaldı. Aile bireylerinden ayrı yaşama ya da aynı evin içinde uzakta durma gibi nedenler de tükenmişliği artırdı. Hastalanan sağlık çalışanlarının göreve dönmelerinin hemen ardından ani ölümleriyle karşılaşılması, tıbbi yönden ‘göreve başlama’ ölçütlerinin uygulanmasında duyarlık gösterilmediğinin göstergelerinden oldu. Pek çok ilde ıTwitter toplu istifalar olurRuh hekimleri pratisyen olarak görevlendirildi
ÇİN ve İtalya’da hayata geçen uygulamalar ile ruh sağlığı destek sisteminin ne kadar önemli olduğunun ortaya konulduğunun altını çizen Laçiner, şöyle konuştu:
“Ülkemizde ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve asistanı hekimler pandemi servislerinde pratisyen hekim olarak görevlendirildi. Bu uygulama, çok sayıda uzman adayının eksik eğitimine yol açtı, ruh sağlığı sorunu olan bireylerin tedavilerinde aksamalara neden oldu. Bu uygulama ile ruh hekimlerinin, sağlık çalışanlarının hastane içinde ruh sağlığını yükseltme, tükenmeyi önleme için program hazırlama ve uygulama olanağını da ortadan kaldırdı.”
ken pek çok çalışan da emekliye ayrıldı ve bu dönemde intihar oranlarında artış oldu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.