Connect with us

BLOG

Susuz Kalmanın Vücudumuza Etkileri

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

İçtiğiniz sudan daha fazlasını kaybettiği zaman vücudunuzun temel ihtiyaçlarını gerçekleşmesi normalden zor bir hale gelir. Bunlara örnek vermek gerekirse vücut ısınızı sabit tutmak, vücudunuzdan atıkların uzaklaştırılmasını sağlamak gibi. Suyun vücudunuzdan atımı ise ter, gözyaşı, her tuvalete gittiğinizde ve hatta nefes alırken bile bir miktar olmak şeklindedir.

Susuz Kalmanın Vücudumuza Etkileri

İnsan vücudunun büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bundan dolayı eksikliği insanı fazlası ile etkilemektedir. Orta derecede su eksikliği kendisini yorgun hissetme ve baş ağrısı ile gösterirken modunuzda değişiklik ve konsantre olamama sorunlarına da sebep olabilir.

Dehidrasyon nedir?

Dehidrasyon vücutta çok fazla su veya sıvı kaybedilmesinin sonucudur. Vücut, aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybedince ortaya dehidrasyon hastalığı çıkmaktadır.

Dehidrasyon tedavisi

Hafif veya az dehidrasyonun tedavisi kolaydır. Fakat Dehidrasyon aşırı veya yüksek seviyelere ulaşırsa acil tıbbi müdahale gerektirir, hayati tehlikeye sebep olabilir.

Susamak dehidrasyon anlamına mı gelir?

Evet ama su içme ihtiyacı hissedip bu ihtiyacı karşıladığınız sürece problem oluşmamaktadır. Fakat yaşlı insanlarda su içme ihtiyacı uzun sürelerde oluşabildiği için su içme alışkanlığının kazanılması önemlidir.

Ne kadar su içmek gerekiyor?

Eğer ishal hastalığı mevcutsa ve kusma şikayeti varsa 4 litre civarında su içmeniz gerekmektedir. Çocukların yetişkinlerde daha çok su ihtiyacı vardır. Yaşlıların su ihtiyacı sıklıkla hatırlatılmalı. Hamile ve bebek emziren kadınların daha fazla su içmesi gerekmektedir. Son olarak eğer ciddi bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız çok geçmeden doktor ile iletişime geçip tıbbi müdahale istemelisiniz.


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.