Connect with us

HABERLER

Türk Sağlık-sen: ÜNİVERSİTE HASTANESİ ÇALIŞANLARI İÇİN EK ÖDEME DÜZENLEMESİ NEREDE KALDI

Yayınlanan

GOOGLE NEWS ABONE OL

ÜNİVERSİTE HASTANESİ ÇALIŞANLARI İÇİN EK ÖDEME DÜZENLEMESİ NEREDE KALDI
Yüksek Öğretim Kurumuna (YÖK) bağlı faaliyet gösteren Üniversite Hastanelerinde görev yapan çalışanlara Ağustos ayından geçerli olmak üzere üç ay Ek Ödemelerin yüzde 100 olarak ödenmesi için YÖK’ün gerekli düzenlemeyi yapmayarak çalışanları mağdur etmesi hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker Şubede basın açıklaması yaptı.

 

11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde Korona Virüs vakasının ilk görülmesi ile birlikte sağlık çalışanları salgına karşı 7 aydır olağanüstü bir mücadele yürütmektedirler.
Salgınla mücadelenin kahramanları olan sağlık çalışanlarının çalışma hayatı ile ilgili taleplerinin karşılanmaması ve sorunlarının çözülmemesi salgınla mücadeleyi sekteye uğratmaktadır. İdarecilerin kurumları sevk ve idare ederken kanun ve yönetmelikleri yok sayarak kendi kabullerini ve idarecilik geleneklerini oluşturmaktadır. İdarecilere yakışmayacak tutum ve davranışlar sergileyerek adeta tatil beldesinde bir otel işletir gibi sandaletler ile kurumda servislerin dolaşıldığı bir yönetim boşluğunu ve acziyeti gözler önüne serilmektedir.

 

Bilindiği gibi, Sağlık Bakanlığı üç ayla (Mart, Nisan, Mayıs) ile sınırlı olmak üzere sağlık çalışanlarına Yüzde 100 tavandan Ek Ödeme verileceğine dair düzenlemeyi hayata geçirdi. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) de Sağlık Bakanlığının düzenlemesi ile örtüşen düzenlemeyi eş zamanlı olarak yayınladı. YÖK’e bağlı faaliyet gösteren hastanelerde sağlık çalışanlarına EK Ödemenin Yüzde 100 tavandan ödenmesini sağlamış oldu.
Üç aylık süre bitiminde Sağlık Bakanlığı yeniden düzenleme yaparak 1 Ağustos dan geçerli olmak üzere Ağustos, Eylül, Ekim aylarını kapsayacak şekilde sağlık çalışanlarına Yüzde 100 tavandan Ek Ödeme verilmesi yönünde yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayınlandı.

Ancak, YÖK kendisine bağlı faaliyet gösteren Üniversite Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarına Ağustos, Eylül, Ekim aylarında Yüzde 100 tavandan Ek Ödeme verilmesi için gerekli düzenlemeyi halen yapmamış, Sağlık bakanlığının gerisinde kalmıştır. Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personeli, Ekim ayına yaklaştığımız şu günlerde Ağustos ayından bu yana ödeme emri gerektiren düzenlemeyi yapamayan YÖK yetkililerine tepkilerini dile getirmektedirler.
Sağlık Bakanlığının Ek Ödemeler hakkında almış olduğu kararla örtüşen kararı çok hızlı bir şekilde alması gereken YÖK, sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır.
YÖK yoksa Üniversite hastanesi çalışanlarını unuttu mu,
Yoksa YÖK’ün bütçe sıkıntısı mı var, YÖK neyi bekliyor.
YÖK kendisine bağlı faaliyet gösteren Üniversite Hastanelerinde görev yapan çalışanların sesine kulak vermesi ve EK Ödemelerin Yüzde 100 Tavandan Ödenmesi için bir an evvel bir düzenleme yapması ve halen bir düzenleme yapmamasının gerekçesini üniversite çalışanlarına açıklaması gerekmektedir.
Ayrıca üniversite yönetimleri de bu konuda YÖK’e baskı kurmalıdırlar. Üniversite Hastanesi çalışanları böyle bir sorunla karşı karşıya bırakılmamalıdır.

 

YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları adına Türk Sağlık Sen olarak YÖK’e sesleniyoruz.
Ağustos ayından itibaren Yüzde 100 Tavandan ödenmesi gereken EK Ödemeler için daha neyi bekliyorsunuz.
Gerekli yasal düzenlemeyi ivedilikle yaparak ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgide hayatlarını riske atarak vatandaşımıza hizmet eden sağlık çalışanlarının haklarının verilmesi konusunda hassasiyet göstermenizi bekliyoruz. Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.

Ömer ÇEKER
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı,
Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi


Yorum yap

YORUM BIRAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takip et

Son Yazılar

Facebook

GÜNCEL

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.